Jak se liší zápůjčka od klasické půjčky

Oficiální terminologie může být v mnoha oborech pro laika poněkud matoucí. To se týká i finančnictví. Stačí si vzít například obyčejnou půjčku, což je něco, co dělá stále více lidí. I zde narazíme na výrazy, u kterých nám nemusí být ani po důkladném zamyšlení jasné, o co se vlastně jedná.

Jedním z nich je zápůjčka lightfinance.cz. Ta se objevila v našem zákoníku relativně nedávno, a tak není divu, že s ní mnoho lidí není příliš obeznámeno. Přesto je to poměrně důležitá věc, o které se vyplatí vědět.

První otázkou, kterou budeme mít, samozřejmě je to, jaký je rozdíl mezi ní a běžnou půjčkou. Odpověď zní, že zápůjčka je jedním z typů půjčky. Tím druhým, který se do zákoníku dostal ve stejnou dobu, je výpůjčka.

stoupající úroky z půjčky

Pokud si to shrneme, tak půjčka se dle zákona dělí v současné době na zápůjčku a výpůjčku, přičemž obě kategorie se od sebe poměrně liší. Hlavní rozdíl spočívá v tom, co je vlastně předmětem půjčky.

U zápůjčky se jedná o peníze. Jde tedy o běžný produkt, který nabízí mnoho bankovních a nebankovních společností, a který je velmi často vyhledávaný. Jsou na něj také velmi často reklamy v televizi, ačkoliv tam jej označují pouze jako „půjčku“.

Výpůjčka se pak týká movitých či nemovitých věcí, ačkoliv i ona má svá pravidla. Tím hlavním je, že tímto způsobem lze půjčovat jen věci, u kterých není riziko opotřebení, nebo které se při použití nespotřebovávají.

podpis smlouvy o zápůjčce

Je jasné, že na výpůjčky se specializuje mnohem méně firem, i když i takové existují. Příkladem mohou být půjčovny automobilů či třeba šatů.

Můžeme tedy vidět, že se rozhodně vyplatí onu terminologii znát. Pak totiž nebudeme zmateni, když ji použije například pracovník banky, nebo na něj narazíme ve smlouvě. Díky tomu se pak budeme moci lépe rozhodnout, zda je pro nás daný produkt vhodný. A to je to hlavní. Koneckonců, jde tady o naše peníze, a těch má jen málokdo nazbyt.