V souvislosti s boomem superpotravin v posledních letech se začalo častěji mluvit i o brusinkách – drobných plodech obsahujících obrovské množství tělu prospěšných, v některých případech dokonce léčivých látek.
Nejčastěji o brusinkách slýcháme v souvislosti s prevencí nebo léčbou zánětů močových cest. Brusinky totiž obsahují proanthokyanidiny, které dokážou zabránit škodlivým bakteriím, aby se usazovaly v močovém ústrojí, a tím nás chrání před nepříjemnými záněty.
Antibakteriální účinky brusinek pak mohou dobře působit i v dutině ústní a pokud máme možnost konzumovat brusinky bez přidaného cukru, pak jsou i prevencí proti tvorbě zubního kazu.
Kromě velkého množství vitamínů mají i vysoký podíl antioxidantů, jimž se připisují další blahodárné účinky. Antioxidanty bojují proti onemocněním srdce a oběhového systému. Spekuluje se, že i díky nim mohou mít brusinky pozitivní dopady při léčbě některých typů rakovin.
Na trhu existuje řada produktů obsahujících výtažek z brusinek – nejčastěji se setkáme s tabletami. Jedná se o doplňky stravy, které tělu umožňují vstřebat léčivé látky, aniž by bylo zatěžováno například velkým množstvím cukru, který většina brusinkových výrobků (sušené brusinky, džusy…) obsahuje.
Na našem území se brusnice brusinka bohužel vyskytuje poměrně vzácně, dokonce je i chráněná, a brusinky tak můžeme získat především z dovozu, často se jedná o import plodů klikvy velkoplodé, jež se pěstuje v Severní Americe. Plody mají přirozeně nahořklou chuť, proto je při konzumaci třeba nezapomínat na to, že marmelády, omáčky i sušené brusinky bývají výrazně doslazovány.
Brusinky si můžeme dopřát v mnoha různých variantách – čerstvé, sušené, mražené i konzervované nebo ve formě šťáv, džusů a potravinových doplňků. Dají se podávat ke slaným i sladkým jídlům, můžeme jimi doplnit například vločkové směsi nebo jimi dozdobit domácí dezerty. Nic nám tedy nebrání začít tuto červenou superpotravinu zařazovat do jídelníčku.
Rubrika: Zdraví
Jarní detoxikace těla i mysli
Detoxikace není procházka růžovým sadem, ale toužebné výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Při správném postupu se tělo očistí od tzv. skrytých jedů, bakterií a virů. Naše tělo je sice vybaveno játry a ledvinami, ovšem pokud jim dodáváme přespříliš toxických látek, nestíhají vést očistný proces a tyto látky se pak v našem těle ukládají.
Detoxikaci nepotřebuje jen člověk, který se stravuje nezdravě. Určitě prospěje a neuškodí ani tomu, kdo konzumuje převážně zdravé potraviny. Ačkoliv to není na první pohled třeba viditelné, všichni jsme zatíženi škodlivinami z ovzduší a celkově životního prostředí.
Nejdůležitější věcí nejen při očistě, je respekt k vlastnímu tělu. Dejte na své vnitřní pocity, zjistěte, co vám prospívá. Netrapte se přísnými hladovkami a nepřetěžujte organismus. Denně byste měli vypít alespoň dva litry vody, nejlépe nesycenou a neslazenou. Výborné jsou také bylinkové čaje, kterými můžete doplnit příjem tekutin.
Pomozte si bylinkami
Bylinkový detox je velmi efektivní způsob k vyplavení všech škodlivých toxinů z těla ven. Velkou výhodou je, že si je v tomto období můžete nasbírat čerstvé.
Neváhejte vyzkoušet dvě nejznámější léčivky:
· Pampeliška – posiluje játra a žlučník, čistí krev a její listy využijete v polévce či salátech
· Kopřiva – léčí žaludeční vředy, podporuje činnost slinivky, posiluje imunitní systém a nervy, pomáhá při chřipce
Lék na jarní únavu
Nedostatek energie má na svědomí nedostatečný přísun živin a mimo jiné i stres. Zařaďte do svého jídelníčku více oříšků, semínek a luštěnin. Dostaňte do těla důležité minerály, jako jsou draslík, vápník a vitamin B. Každý den si naplánujte alespoň třicetiminutovou procházku.
Rozprouděte krev a lymfu
Při použití tělového peelingu rozproudíte krev a pomůžete tak vyplavování toxinů. Vhodné jsou také pravidelné návštěvy lymfatických masáží, ať už využijete ruční nebo té přístrojové.
4 tipy proti rýmě
Sice se dostatečně oblékáme a zdravě jíme, ale spousta z nás zapomíná dostatečně spát. Možná vám to tak nepřipadá, ale právě nedostatek spánku má zásadní vliv na náš imunitní systém. Pokud nedostatečně spíme, tak naše tělo nemá čas regenerovat, a jsme náchylnější k onemocnění. Takže raději než do sebe cpát hrsti prášků, tak se raději zachumlejte do peřin, a pořádně se vyspěte.
2. Stres
Uzávěrky, spousta práce před dovolenou, plánování lyžovačky, nemocná rodina, málo sluníčka. Důvodů ke stresu je v tomto období spousta. Právě vypjaté nervy nás ale mohou udělat náchylnějšími k různým nemocem. Takže i v tomto vypjatém období se pokuste najít si dostatek času na relaxaci a nechat hlavu vypnout. Je úplně jednou jestli si půjdete zacvičit, na film, otevřete si knížku nebo půjdete s kamarády na skleničku. Hlavní je, abyste načerpali dostatek sil.
3. Otevřené prostory
Neradíme vám, abyste se zavřeli do temné kobky a s nikým nemluvili, ale zkuste omezit svůj pobyt ve veřejných prostorách na minimum. Ať už se jedná o veřejné dopravní prostředky nebo nákupní centra, myslete na to, že jestli někde něco chytíte, tak to bude nejspíše právě tady. Některým místům s mnoha lidmi, jako je práce nebo škola, se bohužel vyhnout nedá. Tady se prostě držte základních zásad, jako je kapesník, mytí rukou a váš vlastní hrnek. Pokud už musíte použít například erární příbor, opláchněte jej před použitím teplou vodou a umyjte.
4. Otužování
Chápeme, že v zimě, jaká je, sprchování se studenou vodou není zrovna atraktivní myšlenka. Nicméně, právě zvykání se na chlad vám může pomoci předcházet nachlazení a dalším nemocem. Nemusíte se zrovna válet ve sněhu ani stát dlouhé minuty pod ledovou vodou, ale krátké ošplíchnutí se nebo procházky venku jsou skvělým způsobem, jak si zvyknout na mrazivé venkovní počasí.
Vypěstujte si svou porci vitamínů i vy
Pěstování a sklízení vlastní produkce klíčků je snadné a levné zároveň a dosáhnete tak té nejkvalitnější bio produkce, jakou můžete mít. Snadné a levné je to především proto, že ten nejdůležitější proces, kterým je právě zmíněné klíčení, za vás obstará sama příroda. Bohatě postačí, když k tomu semínkům poskytnete vhodné podmínky a o víc už se starat nemusíte.
Ke klíčení stačí splnit tři základní předpoklady
Vhodnými podmínkami jsou dostatek vody, světlo a teplo, to je vše. Aby se vám s klíčky dobře manipulovalo, tak je potřeba umístit klíčící rostlinky do nějaké misky či sklenice, kde je budete moci bez problémů prolévat vodou. Pravidelné proplachování klíčících rostlinek je naprosto nezbytné, abyste jim zajistili dostatek vláhy k tomu, aby mohly v klíčení pokračovat, a zároveň tak zamezili bujení plísní a bakterií, jejichž zárodky se mohou na klíčcích zachytit.
Nicméně k tomu, aby se klíčení vůbec rozběhlo je nutné semínka ke klíčení nejprve namočit na několik hodin do vody, kde nabobtnají. Můžete to udělat třeba přes noc a ráno vodu slijete a nabobtnalá semena vložíte do misky či jiné nádoby na klíčení, ať už si k tomu pořídíte speciální vybavení, které vám celý proces usnadní https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/ anebo si vystačíte s domácím náčiním.
Měli byste počítat s tím, že poté, co semena nabobtnají, je budete muset tak dvakrát až třikrát denně proplachovat, přičemž přebytečnou vodu musíte vždy nechat okapat, aby semínka nestála ve vodě, což by způsobilo jejich zahnívání. U takového procesu vám proto velmi přijde vhod profesionální miska anebo sklenice na klíčení, která je zhotovena tak, že přebytečná voda postupně odteče, aniž byste s tím měli nějaké starosti.
Během několika dnů budete mít na stole velkou úrodu klíčků, které můžete využít jako surovinu pro přípravu rozmanitých jídel anebo je sníst jen tak jako chutnou svačinu. A pokud vám náhodou nějaké klíčky zbydou, vložte je do lednice, kde v chladu pár dní vydrží, dokud je všechny nezkonzumujete.