Pěstování a sklízení vlastní produkce klíčků je snadné a levné zároveň a dosáhnete tak té nejkvalitnější bio produkce, jakou můžete mít. Snadné a levné je to především proto, že ten nejdůležitější proces, kterým je právě zmíněné klíčení, za vás obstará sama příroda. Bohatě postačí, když k tomu semínkům poskytnete vhodné podmínky a o víc už se starat nemusíte.
Ke klíčení stačí splnit tři základní předpoklady
Vhodnými podmínkami jsou dostatek vody, světlo a teplo, to je vše. Aby se vám s klíčky dobře manipulovalo, tak je potřeba umístit klíčící rostlinky do nějaké misky či sklenice, kde je budete moci bez problémů prolévat vodou. Pravidelné proplachování klíčících rostlinek je naprosto nezbytné, abyste jim zajistili dostatek vláhy k tomu, aby mohly v klíčení pokračovat, a zároveň tak zamezili bujení plísní a bakterií, jejichž zárodky se mohou na klíčcích zachytit.
Nicméně k tomu, aby se klíčení vůbec rozběhlo je nutné semínka ke klíčení nejprve namočit na několik hodin do vody, kde nabobtnají. Můžete to udělat třeba přes noc a ráno vodu slijete a nabobtnalá semena vložíte do misky či jiné nádoby na klíčení, ať už si k tomu pořídíte speciální vybavení, které vám celý proces usnadní https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/ anebo si vystačíte s domácím náčiním.
Měli byste počítat s tím, že poté, co semena nabobtnají, je budete muset tak dvakrát až třikrát denně proplachovat, přičemž přebytečnou vodu musíte vždy nechat okapat, aby semínka nestála ve vodě, což by způsobilo jejich zahnívání. U takového procesu vám proto velmi přijde vhod profesionální miska anebo sklenice na klíčení, která je zhotovena tak, že přebytečná voda postupně odteče, aniž byste s tím měli nějaké starosti.
Během několika dnů budete mít na stole velkou úrodu klíčků, které můžete využít jako surovinu pro přípravu rozmanitých jídel anebo je sníst jen tak jako chutnou svačinu. A pokud vám náhodou nějaké klíčky zbydou, vložte je do lednice, kde v chladu pár dní vydrží, dokud je všechny nezkonzumujete.