Více koček v jedné místnosti?

Je obecně známo, že kočky jsou velmi teritoriální tvorové. V situaci, kdy už jednu čtyřnohou šelmu chováte, je nutné k pořízení druhé přistupovat s obezřetností. Při nesprávném výběru nebo uspěchání procesu seznámení zvířat spolu mohou kočky začít o svoje území, čímž je myšlen váš byt, bojovat. Katastrofám, jako například zničenému nábytku, můžete ale snadno předejít.

spící koťata

Klíčové je kočky seznamovat pomalu.

V ideální situaci by se spolu měly kočky, podobně jako lidé, seznámit dříve, než se sestěhují. Úplně optimální je první setkání zrealizovat v prostoru, který nezná ani jedna z nich. Důležité je pečlivě sledovat první reakci zvířat poté, co se vzájemně spatří.

Jestliže dojde k chování čistě agresivnímu, což se projevuje například syčením, prskáním a ježením srsti, zvykněte kočky nejprve na pach té druhé.

Toho můžete docílit chovem zvířat v oddělených místnostech, kdy se přes dveře budou jen cítit. Postupně potom můžete přikročit i k vizuálnímu kontaktu koček. Dávejte ale pozor, aby se k sobě nezačaly opět chovat nepřátelsky, v takovém případě si na sebe pravděpodobně nezvykaly dost dlouho.  
roztomilé kočky

Prostor, ve kterém budete vousaté šelmy chovat, vhodně strukturujte.

Aby se v místnosti cítily dobře, zprostředkujte kočkám prostory a povrchy, po kterých mohou šplhat nebo lozit. Možnost odpočívat na místech vyvýšených nad podlahu je bude těšit, stejně jako dostatek schovávaček a úkrytů na zemi i nad ní. Blahobytu vašich mazlíčků pomůžete i pořízením hraček a dalších možností rozptýlení.

Nepodceňte dostatečný počet kočičích toalet a misek s krmením.

Abyste se vyhnuli rozepřím, nezapomeňte na zlaté pravidlo chovatelů koček, a sice na každou kočku by měl být k dispozici alespoň jeden kočičí záchod, miska s krmením a vodou. Kvůli poskytnutí vyšší míry soukromí je vhodnější variantou krytá toaleta.

A nakonec – nic z výše zmíněného kočkám nenahradí vaši láskyplnou péči a energii. Čím šťastnější a klidnější budete vy, tím více harmonie se bude přenášet i na vaše mazlíčky.