Láska přes Internet? Proč ne?


Rande po Internetu, resp. po mailu, je vzrušující zábavou, které propadly miliony lidí na celém světě. Má to údajně jakési podivné „kouzlo“, mystérium tajemného, co je sice vzdáleno, přesto se ukrývá v naší mailové schránce. V privátní schránce. Lidé se několik tisíc let seznamovali výhradně osobně – a teď tohle!
jděte na internet

Seznamka po e-mailu

Seznamka po Internetu se dá přirovnat, s trochou nadsázky a tolerance, k nevidomým lidem. Ti vnímají svět především svým srdcem, řídí se pocitem, který jim napovídá, co se kolem nich děje. Musí být velmi ostražití, ale zároveň mají obrovskou výhodu oproti nám ostatním, kteří máme to štěstí, a používáme zrakový vjem jako jednu z klíčových součástí naší osobnosti. Zrak totiž často klame.

V e-mailu se lidé lépe soustředí na duchovní vnímání a mohou se do sebe zamilovat i nepříliš pohledné páry. Britský novinář Wyatt kdysi prohlásil, že se muži zamilují očima a ženy ušima. Co je na tom pravdy, posuďte sami, není to však pravidlo, které exaktně platí pro každého. A zamilovat se po e-mailu, to není zas tak neobvyklé!
veselé zprávy na internetu

Písemný projev jako způsob vyznání lásky

Výhodou chatu, messengeru, skype, nebo mailové schránky je každopádně neomezený prostor pro fantazii, lidé si svůj protějšek mohou idealizovat, představivost pracuje na plné obrátky, ale jistou výhodu to má. Odpadá právě ten první zrakový impuls a dotyční jsou schopni se lépe poznat, vyjádřit své názory písemnou formou, která se dá přirovnat k tvorbě básníků a spisovatelů v době romantismu v druhé polovině 19. století. A i když seti dva přímo nezamilují, Internet je dokáže spojit třeba jako nerozlučné přátele.

Meg Ryan lásku přes Internet nezavrhuje

K mailové komunikaci se vyjádřila i samotná Meg Ryan. Prohlásila, že obyčejný e-mail plný emocí a vnitřního bohatství člověka je sice jakési „nic – nothing“, ale právě to „nic“ je pro ni osobně mnohem víc, než to „něco“ v prostředí, ve kterém se pohybuje „tam venku“.

Na druhou stranu je způsob komunikace přes mail často zkreslený. Ne každý svou zprávu píše tak, jak mu srdce velí, ne každý píše intuitivně, aniž by svůj text nekorigoval, a pouze neopravil jen překlepy nebo gramatické chyby.

Ale zároveň nemůžete brát za bernou minci ani spontánní rozhovor, kdy se kvalitní osobnost nedokáže plně projevit skrze trému. Za výřečným řečníkem se klidně může skrývat úskočný podrazák.